Connect with us

Comunicate de Presă

EXCLUSIV O nouă taxă declanșează războiul în lumea financiară. Dezvăluirile Capital au pus pe jar sute de firme. Autoritățile, luate cu asalt | ConstantaMEA

Constanta MEA

Publicat

pe

Capital a scris că ASF a mărit de 50 de ori taxa pe care o percepe pentru furnizarea de interpretări oficiale ale legilor, atunci când este vorba despre persoane juridice, altele decât firmele de asigurare,brokerii sau alte entitătiţi supravegheate de instituţie.

În principal, taxa se referă, după cum ne-au spus chiar surse din ASF, la avocaţi, care acţionează în numele clienţilor şi este preluată după modelul pieţei de capital, unde există de mai multă vreme.

Aşa cum a arătat Capital, taxa vine într-un moment extrem de delicat, în care apar acte normative noi, iar câteva dintre cele mai importante legi care guvernează piaţa asigurărilor sunt în plin proces de modificare. Anul acesta este important pentru implementarea prevederilor directivei IDD, privind protecţia consumatorului, prevederi care sunt greu de înţeles şi care au nevoie de interpretări de la supraveghetor.

Tot anul acesta se vor modifica şi legea RCA, dar şi cea a asigurărilor obligatorii de locuinţă. În acest context, furnizarea de interpretări oficiale reprezintă o activitate esenţială pentru piaţă.

Acesta este contextul în care Uniunea Naţională a Societăţilor de Asigurare şi Reasigurare (UNSAR), Patronatul Brokerilor de Asigurare (PRBAR) şi Uniunea Naţională a Societăţilor de Intermediere şi Consultanţă (UNSICAR) au trimis scrisoarea prin care solicită eliminarea taxei de 10.000 de lei.

 

Scrisoarea pieţei

Redăm mai jos, tot în exclusivitate,  scrisoarea celor trei asociaţii care reprezintă peste 80% din piaţa de profil.  Documentul ete adresat preşedintelui ASF, Leonardo Badea şi vicepreşedintelui responsabil de asigurări, Cristian Roşu.

 

“ Prin prezenta, subscrisele Uniunea Na ională a Societă ior de Asigurare  şi Reasigurare din România (UNSAR), Uniunea Naţională a Societăţilor de Intermediere  şi Consultanţă în Asigurări   din   Romania   (UNSICAR) şi   Patronatul   Român   al   Brokerilor   de   Asigurare-Reasigurare (PRBAR) înţelegem să vă supunem atenţiei o problemă cu care asociaţiile noastre, ai căror membri sunt entităţi supravegheate de ASF, se confruntă în urma modificării  pct. 5.3.  din Anexa   nr.3   la   Regulamentului   ASF   nr.16/2014  în   sensul   aplicării   unei   taxe   de   10.000   lei persoanelor   juridice   care   solicită   interpretarea   oficială   a   reglementărilor   A.S.F.   în   vigoare,aplicabile entităţilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. b) din O.U.G. nr. 93/2012.


 

Problema ivită are în vedere faptul că, deşi membrii celor trei asociaţii sunt entităţi scutite de la plata taxei sus-menţionate, asociaţiile din care fac parte, în calitatea acestora de persoane juridice, intră sub incidenţa dispoziţiilor pct.5.3. din Anexa nr.3 la Regulamentul ASF nr.16/2014 – forma în vigoare, fiind astfel obligate să achite o sumă semnificativă de 10.000 lei în cazul în care se adresează ASF pe subiecte supuse acestei taxări.

Or, în realizarea scopurilor pentru care s-au infiinţat, constând în realizarea unui interes general al pieţei de asigurări  şi sprijinirea activităţii membrilor în acest sens, asociaţiile noastre apelează frecvent la sprijinul  şi colaborarea instituţională cu ASF pentru interpretarea, respectarea  şi aplicarea corespunzătoare, coerentă  şi unitară a reglementărilor  şi deciziilor emise de ASF de către aceşti membri.

Facebook Comments

Comunicate de Presă

Curs antrenor personal – transforma-ti hobby-ul in profesie

Publicat

pe

curs antrenor personal

In fiecare zi fitness-ul devine tot mai popular. Acest lucru este valabil si pentru vizitatorii centrelor de fitness care doresc sa slabeasca, dar si pentru cei care au ca scop obtinerea profesiei de antrenor personal. Primii pasi de baza pe care trebuie sa ii depasesti pe drumul spre obtinerea primului loc de munca intr-un nou profil, este un curs de antrenor personal.

De unde sa incepi

Pentru a incepe o noua cariera, trebuie sa raspunzi la doua intrebari principale: vei avea capacitatea de a deveni antrenor personal? Esti gata sa fii responsabil pentru clientii tai? Daca ai dat raspunsuri pozitive, atunci poti incepe un curs de antrenor personal. Pentru multi clienti, forma fizica a antrenorului este o indicatie a ceea ce pot obtine de la el. Chiar daca esti constient de toate bazele nutritiei si fiziologiei sanatoase, dar nu ai o forma fizica atragatoare, iti va fi greu sa obtii un loc de munca si sa gasesti clienti. Trebuie sa stii ca propriul tau corp este reclama ta.

Acest lucru nu inseamna ca trebuie sa fii musculos din cap si pana in picioare, deoarece conceptul unui corp ideal este diferit pentru fiecare client. Este suficient sa fii capabil sa demonstrezi toate exercitiile pe cont propriu si sa devii un antrenor personal eficient. In plus, trebuie sa intelegi ca un curs de antrenor personal nu este un hobby, dar poate face ca un hobby sa devina o profesie si este o modalitate de a-ti face o cariera. Aceasta este o parte integranta a vietii si un complex de gandire. Numai astfel iti poti pastra clientii personali si ii vei putea motiva in cele mai dificile situatii.

Pregatire

Pentru a deveni un antrenor personal profesionist, este necesar nu numai sa ai un corp atragator, ci sa ai si un vast magazin de cunostinte teoretice si practice pe diverse teme: de la fiziologie si nutritie, pana la complexe de exercitii. In plus, fara un certificat care sa ateste cunostintele despre toate abilitatile tale, niciun club de fitness nu te va angaja. Insa, poti obtine toate cunostintele necesare si certificatul de antrenor personal doar intr-o institutie de invatamant care ofera cursuri de antrenor personal.

Facebook Comments
Citeste in continuare

Comunicate de Presă

Sumă absolut fabuloasă! Câți bani câștigă Lidia Buble și Răzvan Simion în doar două ore – capital.ro | ConstantaMEA

Constanta MEA

Publicat

pe

Conform datelor publicate de Ministerul Finanțelor, firma înființată de artistă în noiembrie 2017 înregistra deja încasări de 24.000 de euro în decembrie, iar lucrurileau mers din ce în ce mai bine pentru ea.

Răzvan a renunțat să mai prezinte X Factor, dar și-a deschis o casă de producție, devenind totodată și impresarul Lidiei.

Cei doi fac un cuplu sudat în viața de zi cu zi, dar și în afaceri. Potrivit unor surse media, cei doi încasează împreună între 5.000 și 6.000 de euro pentru participarea la evenimente, unde nu stau mai mult de două ore.

Așadar, când Răzvan prezintă, iar Lidia cântă, în conturile lor intră într-un timp record o sumă deloc de neglijat. Practic în doar 8 ore, cei doi ar acumula împreună 24.000 de euro.

Te-ar putea interesa și:
Facebook Comments
Citeste in continuare

Comunicate de Presă

Război total între Adrian Severin și Tudorel Toader. Atac devastator la adresa ministrului Justiției – capital.ro | ConstantaMEA

Constanta MEA

Publicat

pe

Fostul europarlamentar Adrian Severin, a lansat un atac fără precedent la adresa lui Tudorel Toader. El a postat un mesaj dur pe pagina sa de socializare în care a adresat cuvinte grele la adresa ministrului Justiției. “Dacă o problemă urgentă nu este soluționată urgent de un decident impotent, laș, tranzacționist sau iresponsabil, înseamnă că ea nu este urgentă. Așa ne învață filosoful Tudorel”, a scris Adrian Severin.
Replica lui Tudorel Toader nu s-a lăsat foarte mult așteptată și a venit tot pe Facebook. “La cate interese are in justitie, mai nou vorbeste/ ma critica/ si un anume Severin !”, a răspuns ministrul Justiției. În context, trebuie amintit că fostul europarlamentar PSD a fost implicat într-un imens scandal, el fiind condamnat definitiv în 2016 la 4 ani de închisoare cu executare pentru săvârșirea infracțiunilor de luare de mită și trafic de influență.
Din nou, a venit rândul lui Severin să replice. “În lipsă de argumente ministrul Toader adoptă metoda atacului la persoană. Rușine! Am interesul edificării unei justiții echitabile. Opusul celei păstrate de Dl Toader”, a punctat fostul europarlamnetar.

Te-ar putea interesa și:
Facebook Comments
Citeste in continuare

Parteneri

Știri din Constanța

Comunicate de Presă2 săptămâni ago

Sumă absolut fabuloasă! Câți bani câștigă Lidia Buble și Răzvan Simion în doar două ore – capital.ro | ConstantaMEA

Conform datelor publicate de Ministerul Finanțelor, firma înființată de artistă în noiembrie 2017 înregistra deja încasări de 24.000 de euro...

Comunicate de Presă2 săptămâni ago

Război total între Adrian Severin și Tudorel Toader. Atac devastator la adresa ministrului Justiției – capital.ro | ConstantaMEA

Fostul europarlamentar Adrian Severin, a lansat un atac fără precedent la adresa lui Tudorel Toader. El a postat un mesaj...

Comunicate de Presă2 săptămâni ago

Aproape ireal. România va depăși culmile performanței. În ce domeniu va excela – capital.ro | ConstantaMEA

Aproape ireal. Piloții din armata română vor zbura pe cele mai performante avioane din lume. Într-o declaraţie scrisă, adresată Camerei...

Comunicate de Presă2 săptămâni ago

Trei state s-au aliat și forțează ieșirea Marii Britanii din UE fără acord – capital.ro | ConstantaMEA

Franţa, Spania şi Belgia vor u un Brexit fără acord pe 12 aprilie dacă nu există o nouă propunere a...

Comunicate de Presă2 săptămâni ago

Informația care cutremură scena politică! Kovesi candidează la prezidențiale, Iohannis knock out (SURSE) – capital.ro | ConstantaMEA

Laura Codruța Kovesi ar avea mari șanse să ajungă președintele României în contextul actual, iar dacă l-ar avea drept contracandidat...

Comunicate de Presă2 săptămâni ago

Gabriela Firea, mesaj la o săptămână după externare. Cum se simte edilul Capitalei – capital.ro | ConstantaMEA

Cu ocazia zilei de naștere a soțului ei, Florentin Pandele, Gabriela Firea a scris un mesaj pe Facebook în care...

Comunicate de Presă2 săptămâni ago

sportiva care a scris istorie și merge la Tokyo – capital.ro | ConstantaMEA

În direct, la Realitatea Tv, patronul postului, care este totodată și președintele Federației Române de Judo, a comentat finala pe...

Comunicate de Presă2 săptămâni ago

Revoltă în online! Cum a fost tratată această fetiță de un medic celebru și ce transmite tatăl său – capital.ro | ConstantaMEA

Concluziile le trageți fiecare, însă nu uitați să citiți până la final. Redăm integral povestea expusă pe rețelele de socializare....

Comunicate de Presă2 săptămâni ago

Nimeni nu și-a imaginat! Cine este cel mai bogat candidat la alegerile europarlamentare și ce avere are – capital.ro | ConstantaMEA

Potrivit unei analize făcută de Europa Liberă, cei mai bogați candidați la europarlamentare sunt Siegfried Mureșan de la PNL, fostul...

Comunicate de Presă2 săptămâni ago

Blestemul lui Halep. Se întâmplă pentru că provine din Europa de Est – capital.ro | ConstantaMEA

Simona Halep este singura jucătoare de tenis care nu a ieșit din Top 10 mondial în ultimii cinci ani. Ea...