Document. Guvernul TAIE TOT, la anul. Va fi dezastru! Nici în criză nu era așa | ConstantaMEA

O arată, printre altele, şi un document oficial.   Conform unui draft al unei Ordonanţe de Urgenţă, în 2019 Guvernul trebuie să taie o serie de cheltuieli bugetare, altfel România va depăşi ţinta asumată de 3% din PIB, scrie stiripesurse.

”Luând în considerare că în situaţia neadoptării acestor măsuri în regim de urgenţă deficitul bugetar în anul 2019 va depăşi pragul de 3% din produsul intern brut prevăzut de Tratatul privind funcţionarea Uniunii Europene, ratificat prin Legea nr. 13/2008, ceea ce va avea ca principală consecinţă negativă declanşarea de către Comisia Europeană a procedurii de deficit excesiv, aspect de natură a genera la rândul său alte consecinţe grave pentru interesele României”, se arată în preambulul Ordonanţei.

Leave a reply

Parteneri

Loading Next Post...
Sign In/Sign Up Sidebar Search
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...